Yii sürüm 1.x ile sürüm 2.x arasındaki fark nedir?

Merhaba,

Yii framework kullanımını öğrenmek adına bilgi edinmek istiyorum.

Siz forum üyeleri bu konuda tecrübeli ve bilgili olduğunuziçin size sorma gerektiğini düşündüm.

Şimdi yii framewrok "download" sayfasına geldiğinde iki farklı sürümün halen gelişmekte oluğunu gördüm.

İkisi arasındaki farkı merak ettim.

1.x ve 2.x ürümleri arasındaki fark nedir?

Eğer kullanım farklılığı var ise hangisi kolaydır?

Teşekkürler.

Tavsiyem Yii 2’nin Basic sürümünü kullanmanız. Sebebi ise anladığım kadarıyla framework ortamana biraz yabancısınız.

Yii 2 Advanced biraz karışık gelebilir.

Yii 1 ve Yii 2 arasında kullanım olarak aman aman farklılıklar görmedim. Sadece framework tarafında yapısal farklılıklara gidilmiş ve bu farklılar sizi çok büyük oranda etkilemiyecektir.

Yanıtınız için teşşekür ederim.

Evet frameworkte yeniyim.Kendimi geliştirmek istiyorum.

İlk sorumun yanı sıra bir sorum daha olacak,

Örneğin ben yii1.x sürümü ile proje üretmiş olsam projemi otomatik olarak yii 2.x sürümüne yükseltebilir miyim.

Yükseltebilirsem bir sorun olur mu?

Asıl demek istediğim 2.x ile bir proje geliştirdiğim sırada 3.x sürüm çıktığında güncellemem kolay olur mu?

Bildiğim kadarıyla 1 den 2 ye geçiş biraz sorunlu. Epey iş çıkarır kanaatindeyim. Çünkü yapısal farklılıklar çok. 1 ile proje çıkardığınızda 2 ye geçme ihtiyacı duyacağınızıda sanmıyorum.

Fakat yeni projeye başlarken en son sürümle başlamak daha avantajlı olacaktır. Yii 1 in desteğide henüz bitmiş değil. 2017 ye kadar devam edecek.