Yii 2.0 Tłumaczenie Na Język Polski

Witam

Co myślicie o rozpoczęciu już tłumaczenia Yii2 na język polski? Oficjalne wydanie już się zbliża.

Dokumentacja nie jest jeszcze w 100% gotowa ale ruscy rozpoczęli tłumaczenie już ponad miesiąc temu:


http://rmcreative.ru/blog/post/perevodim-yii-2.0-na-russkiy

Tłumaczą już Niemcy, Hiszpanie, Portugalczycy, Chińczycy i Francuzi:


http://github.com/yiisoft/yii2/tree/master/docs

Myślę, że warto rozpocząć wcześniej, jeszcze przed oficjalnym startem. Bo jak wystartuje to będzie sporo o tym postów na różnych stronach/forach i jak będą trafiać tutaj ludzie i zobaczą, że jest tłumaczenie PL to więcej polaków zainteresuje się tym frameworkiem co przełoży się na lepszy polski support, oferty pracy itd.

Czy jest ktoś kto chciałby rozpocząć lub przewodzić/zarządzać gronem tłumaczy?

I wysnułeś to na podstawie faktu, że przez 2 dni nikt nie zgłosił się do tłumaczenia dokumentacji (i to jeszcze w weekend)? Osoby pracujące z tym frameworkiem pewnie i tak nie korzystają z polskiej wersji dokumentacji.

Zresztą aktywnie tłumaczone są tylko rosyjska i chińska wersja, reszta jest jeszcze w powijakach.

Coś mi mówi, że to tak niestety nie działa…

Niech przykładem będzie Qt i Django, które nie mają oficjalnej polskiej dokumentacji, a popularność z dnia na dzień rośnie. Czy wybrałeś Yii tylko dlatego, że ma polską dokumentację? Czy chociaż fakt istnienia polskiej dokumentacji przeważył między Yii, a innym frameworkiem?

Tak jak napisał rob006, ludzie korzystają z angielskiej wersji. Jest zawsze aktualna i po prostu dobra. Z polską bywa różnie. W dzisiejszych czasach ciągle jest tak, że jak ktoś chcę się zajmować programowaniem, to Angielski na poziomie czytania dokumentacji technicznej znać musi. To nie jest kwestia tylko i wyłącznie Yii, ale innych bibliotek, rozszerzeń, ogólnego forum.

Prawdę mówiąc nie wiem do kogo adresowane ma być polskie tłumaczenie.

Nie chodzi mi o zniechęcenie potencjalnych tłumaczy :). Jak ktoś ma ochotę to niech tłumaczy. Jeżeli spowoduje to “zwerbowanie” choć jednego dodatkowego użytkownika, to na pewno warto.

To co napisałem jest jedynie częściową odpowiedzią na zarzut, że Yii umiera, wyciągnięty na podstawie braku chętnych do tłumaczenia.

Osobiście to na forum się za często nawet nie udzielam, ale w PHP korzystam tylko i wyłącznie z Yii. Dlatego, że jest łatwy, nie przeszkadza mi w osiągnięciu celu i ma zawsze aktualną dobrą dokumentację!

Nie wiem czy umiera w Polsce czy nie, ja używam do wszystkich moich projektów obecnie Yii. Dokumentacja po angielsku jest dla mnie wystarczająca, a komunikatów po polsku często po prostu nie rozumiem. Może to wynika z przyzwyczajenia albo po prostu z często kiepskiego tłumaczenia.