Yii 2.0 Rc Is Released

[rtl][font="Tahoma"]

سلام

دوستانی که با Yii 2.0 آشنایی دارن میشه راهنمایی کنند که چه زمانی بهتره به این نسخه کوچ کرد؟

به طور مثال من در نیمه راه یک پروژه هستم. از اکستنشن هایی مثل jdate برای تاریخ شمسی و یا yiimailer استفاده می کنم

بهتره همین الان کوچ کنیم یا صبر کنیم که هم این اکستنشن ها برای نسخه جدید اماده بشن و یا اینکه نیازی نیست صبر کرد و کوچ کردن مشکل نیست؟

تفاوت ها واقعا زیاده و به نظر نگران کننده میاد.

بخصوص اینکه با دیدن توضیحات آدم احساس می‌کنه Yii از اون حالت ساده و روان خودش فاصله گرفته.

ضمن اینکه documentation ظاهرا مثل سابق قابل دانلود نیست و باید آنلاین از سایت استفاده کرد.

[/font][/rtl]

[right][rtl]

[font="Tahoma"]از الان دیگه میشه با yii2 کد زد البته ممکنه هنوز باگهایی توی فریم ورک باشه که کشف نشده اما دیگه تقریبا 90 درصد کارها نهایی شده. در مورد پروژه شما هم باید خودتون تصمیم بگیرید یعنی تا الان چقدر وقت و هزینه روش گذاشتید، deadline خاصی دارید براش یا نه و …

به نظر من اگر پروژتون کوچیکه وقت بذارید و به روزش کنید اگر هم بزرگ و زمانبره سعی کنید همین رو بهتر کنید خداروشکر yii1.1 اینقدر خوب طراحی شده که تا 5 6 سال دیگه برای پروژه های قدیمی به کار میاد حتی اگه روزی دیگه support هم نشه خودتون میتونید توسعش بدید

در ضمن آنلاین بودن با نبودن مستندات هم اصلا نباید ملاک تصمیم گیریتون باشه دیگه کم کم همه چیز داره آنلاین میشه

حالا اگر بازهم به هر دلیلی نسخه آنلاین رو نخواستید میتونید از github مستندات رو دانلود و توی مرورگرتون ببینید که من توصیه نمیکنم ;)

[/font][/rtl]

[/right]

[rtl][font="Tahoma"]

ممنون از بابت انرژی مثبت

پروژه خیلی بزرگ نیست اما کوچک هم نیست. موضوع اینه که من بیش از نصف کار (بخش مشکل تر) رو انجام دادم و واقعا سخته برام تصمیم گیری.

یکی از معیارها اینه که یادگیری Yii2 چقدر زمان بر یا مشکله. چون وقتی مستندات رو نگاه می کنم واقعا حسابی فرق کرده و از طرفی به نظر میاد که اون حالت دوستانه و راحت Yii 1.1 رو هم نداره

یکی از مشکلاتی که در Yii 1.1 داشتم قفدان مثال بود و اغلب باید کلی سرچ م یکردم تا نحوه استفاده از برخی قابلیت ها رو در قالب یک مثال ببینم.

Yii 2.0 هم که تازه اومده و طبیعیه که مستندات و توتوریال کامل نداره

کسانی که با Yii 2.0 کار کردن می تونن تجربیات خودشون رو اشتراک گذاری کنند. و این می تونه خیلی مفید باشه.

[/font][/rtl]

[right][rtl]

پروژتون deadline سفت و سختی داره؟

[/rtl]

[/right]

[right][rtl]

به نظر من حداکثر یک ماه وقت بذاری و در مورد yii2 کامل مطالعه کنی بهتره مثلا مستندات رو کامل بخون، گوگل کن، فروم مخصوص yii2 رو بخون و … اگر بعد از این مدت مسلط شدی اونوقت پروژت رو به روز کن اگر هم نه که دست به کدت نزن ایشالله پروژه بعدی…

در ضمن خیلی چیزها توی yii2 عوض/حذف/اضافه شده لزومی نداره دوباره چیزی به اسم zii وجود داشته باشه مثلا yii2-bootstrap و yii2-jui تقریبا کار همون zii رو میکنه. CTreeView هم که اصلا یک پلاگین jquery هست و خودت هم خیلی راحت میتونی مستقلا ازش استفاده کنی

تا الان 79 افزونه برای yii2 نوشته شده که روز به روز بیشتر میشه احتمالا همینها بیشتر کارتو راه میندازه

[/rtl]

[/right]

[rtl]

به نظر من اگر بیشتر از نصف پروژه رو نوشتی رو همون ورژن ۱ ادامه بده.

ورژن ۱ فعلا ساپورت میشه و آپدیت هم واسش میاد.

و اینو هم دقت کن که yii 2 به php 5.4 نیاز داره

که اگر از هاست اشتراکی استفاده می‌کنی باید حتما چک کنی که ساپورت کنه

[/rtl]

[right][rtl]

اینم نکته خوبی بود که ahb360 جان اشاره کردن :)

[/rtl]

[/right]

[rtl]

قربونت faridplus

دلمون تنگ شده واست :D

[/rtl]

دوستان کار اشتباهیه الان با وجود یک سری آموزش فارسی نسخه یک، برم نسخه یک رو یاد بگیرم و بعدا که کامل یاد گرفتم بیام سمت نسخه 2؟

یا از همون اول با نسخه 2 شروع کنم به هر سختی که شده؟

[right][rtl][font="Tahoma"]

من جای شما بودم حتما و حتما کارم رو از نسخه ۲ شروع میکردم

با احترام به گردآورندگان آموزش های فارسی، شما در نهایت حتما باید منابع انگلیسی رو مطالعه کنید تا بتونید یک پروژه واقعی رو از ابتدا تا انتها پیش ببرید

برای شروع هم خود سایت فرمورک آموزش به زبان ساده و قابل فهم رو ارائه کرده

[/font][/rtl][/right]

نظر من هم همینه.

من نه ماه پیش یک پروژه با Yii2 شروع کردم.

چون پروژه ام بزرگ بود هم زمان با انجام پروژه نسخه جدید رو هم باهاش آشنا شدم.

یه جاهایی باگ بود ولی حل شد.

تقریبا از دو ماه پیش آپدیت ای بر روی فریم ورک نبود که باعث بشه چیزی از کار بیافته.

چون پروژه ام بزگ بود دامنه وسیع ای از امکانات فریم ورک رو در بر می گرفت و مشکلی هم نداشتم.

این رو هم بگم که کارکردن با نسخه جدید واقعا لذت بخشه البته اگه با زبان انگلیسی مشکل نداشته باشید

[rtl][font="Tahoma"]

با تشکر از دوستانی که نظر دادند. ۲ نکته فابل توجهه

۱- منابع فارسی که اینجا برای Yii 1.1 موجوده یک حسن خیلی بزرگ تری داره. و اینکه این کتاب بطور استادانه‌ایی از چند رفرنس دیگه جمع آوری شده و خیلی خوب کاربر رو استارت می کنه. من از این بابته که خیلی این منابع رو دوست دارم و صرفا بحث زبان نیست.

۲-[size="4"] [color="#2E8B57"]کسانی که با Yii 2.0 اشنا هستند ای کاش کمی جزیی تر نظر می دادن.[/color][/size]

مثلا اینکه تغییر کد از نسخه ۱ به ۲ چقدر کار می‌بره و اینکه نسبت به نسخه ۱ چقدر مشکل تر یا ساده تر شده. یه چیزی که دید بده به ادم.

من دنبال توتوریال و دمو بودم اما چیزی پیدا نکردم. ظاهرا همون Blog demo هم هنوز برای yii 2.0 نوشته نشده یا شاید من پیدا نکردم.

نکته بعدی این Composer هست که حس بدی به ادم میده. انگار که موقع افزودن یک اکستنش چیزی بدون کنترل برنامه نویس به پروژه اضافه میشه. خلاصه برای کسی که قبلا کار نکرده باهاش حس خوشایندی نداره. یا اقلا اینطوری احساس میشه.

[/font][/rtl]

سلام مجدد :)

میشه بفرمایید کدوم کتاب رو منظورتون هست جناب امیری؟ راستش شک کردم شاید من منبع مورد اشاره شما رو ندیدم هنوز

راجع به Yii2، من الان مشغول کار روی یک پروژه Yii1.1 هستم که نزدیک ۹۰٪ پیشرفت داشته. اما برای پروژه بزرگ بعدی تصمیم من و همکارانم استفاده از Yii2 هست. و تو همین هفته تازه خوندنش رو شروع کردم. راستش تا الان که این حس بدی که میفرمایید رو تجربه نکردم :)

درباره اینکه آیا کدتون رو تبدیل کنید یا نه، شاید همین جمله در سایت رسمی گویای مطلب باشه:

[/font][/rtl][/right]

بستگی به زمان و منابع و حال و حوصله شما داره! شخصا اگر جای شما بودم، بسته به اینکه پروژه مورد نظر مقطعی هست یا یک محصول ادامه دار که بعدا همین رو به مشتریان دیگر هم ارائه میدید تصمیم میگرفتم. اگر قرار هست مثلا ۵ سال دیگر هم مشتری های جدید داشته باشه ارزش زمان گذاشتن رو داره، وگرنه Yii1.1 هیچ مشکلی نداره که شما بخواید مجبور به آپگرید بشید

ضمنا امکان استفاده همزمان از Yii1 و Yii2 هم هست! بنظر من یکم عجیب غریبه ولی خود راهنمای رسمی آموزشش رو داره

درباره composer هم، دقیقا اولش نچسب بنظر میرسه ولی وقتی بیفته روی روال بسیار از بودنش لذت میبرید. ضمنا تا وقتی چیزی رو ازش نخواهید که سرخود اضافه نمیکنه! فقط یکم وقتی تازه باهاش کار رو شروع کنید با git ممکنه تداخل ایجاد کنه که باید دقت کرد

اینکه مثلا composer رو بطور مصداقی مطرح کردید خیلی خوبه، اگر نکات دیگر که باهاشون راحت نیستید رو هم همینطوری نام ببرید خیلی بهتر میتونیم راجع بهشون صحبت کنیم

[/font][/rtl][/right]

سلام و تشکر.

مقصود من همون کتابی بود که اقای برجیان به شکل PDF اماده کردن و یک جمع بندی خوب از چند منبع مختلفه.

بله من هم جمله

[/rtl][/font]

If your application in 1.1 is already running stably, ...

[rtl][font="Tahoma"]

رو همان روز اول دیدم. منتها کار من حدود ۶۰ الی ۵۰ درصد تموم شده. نمی گم بزرگه اما کوچک نیست. ضمن اینکه باید بعد از تحویل، به طور دوره‌ایی در حال بهینه سازی و افزودن قابلیت‌های جدید احتمالی باشه. واسه همین هم تصمیم گیری برای اپگرید برام وسوسه کننده شده.

اما مثلا نمی دونم آیا ساختار و شیوه کد زنی در Yii 2.0 مثل سابقه یا اینکه تغییرات انقدر زیاده که انگار یه چیز جدید باید از اول یاد بگیریم و از اساس تغییر کرده.

وگرنه اینکه مثلا this داخل ویو دیگه به کنترلر اشاره نمی کنه و غیره… تفاوت های زیادی نیستند.

از توضیحات تون در باره composer ممنونم. یادمه بعدش مطلبی درباره مدیریت رویدادها دیدم که مثلا بجای onBeforeSave از یک عبارت دیگه استفاده کرده بود که از اون حالت ملموسی Yii 1.1 انگار دور شده.

از طرفی ویژگی های جدیدی که برای replication و معرفی بانک اطلاعاتی Master و Slave قرار داده نشون میده که ملاحضات حرفه‌ایی خوبی لحاظ شده.

قبل مهاجرت به yii 1.1 زمان و انرزی بسیار زیادی از من هدر رفت بخاطر تلاش برای استفاده از فریم ورک‌هایی که بی خودی پیچیده و غیرکاربردی هستند ولی به سبب معروف بودن، اولش اصلا به نظر نمیاد.

واسه همین yii 1.1 به من چسبید و در عین حال این نگرانی هنوز باهامه که نسخه های بعدی بخوان مثل امثال zendframework بشن که به لحاظ عملیاتی و کارایی دارای مشکلات زیادی بود و مگر در موارد استفاده خاص، در حالت کلی به درد نمی خورد.

[/right][/rtl][/font]

در رابطه با این جمله:

میتونم با اطمینان بگم که خیر، فلسفه وجودی فریمورک و اهدافش همون قبلی ها هستند و تغییرات همه در راستای بهتر رسیدن به همون اهدافه

در رابطه با Event هنوز مطالعه نکردم و بی اطلاعم، ولی مثلا یکی از تغییراتی که خیلی خوشم اومد این بود که بسیاری از توابع مختلف find() در CActiveRecord خلاصه شدند و الان توابع محدودتر با معنی تری در اون بخش جایگزین شده. پیش از این چند راه مختلف برای رسیدن به یک جواب وجود داشت

نمونه دیگر یک رابط استفاده مشابه برای query builder و criteria هست. در ورژن ۱ اینها و CDbCommand هرکدوم روش نوشتن کاملا متفاوتی داشتن

اینارو برای نمونه گفتم که در کل، مفاهیم قبلی تغییر نکردند و غالبا ساده تر و کاراتر شدند. خوشبختانه من هنوز موردی ندیدم که بخاطرش دلم برای نسخه ۱ تنگ شه :)

اما پروژه شما، پیشنهاد faridplus خوب هست، شما لااقل یک هفته مطالعه کنید اگر حستون به نسخه جدید خوب بود بروزرسانی کنید

[/font][/rtl][/right]

[font="Tahoma"][rtl]من اگر جای شما بودم تا دو ماه از انتشار نسخه 2 هیچ پروژه ای رو باهاش شروع نمیکردم .همچنین نیازی هم نمیبینم سایتی که با Yii1.1 نوشتم رو براساس نسخه جدید باز نویسی کنمبه طور مثال سایت webshomar.com با نسخه Yii1.1 رو پی اچ پی 5.5 به خوبی کار میکنه و مساله از این بابت نیست .به شما هم پیشنهاد میکنم وسوسه نشید و فعلا پروژه فعلی رو تموم کنیدهیچ چیز بدتر از این نیست که یک برنامه نویس کدهایی رو که نوشته دو باره مجبور بشه بنویسه این پروژه رو تموم کنید پروژه بعدی رو با Yii2 بزنید وقت طلاست موفق باشید[/rtl][/font]

[rtl]

به نظر من اگر دید OOP دارید حتما با نسخه دو راحت تر هستید.

نسخه دو خیلی بیشتر از نسخه قبلی شبیه فریم ورکه.

با استفاده از کامپوزر هم خیلی راحت تر و بیشتر می شه از قابلیت استفاده مجدد بهره برد.

من تجربه کار کردن با این نسخه جدید رو از زمانی که آلفا بود دارم.

خیلی خیلی لذت بخش و شیرینه.

[/rtl]