Turkcelestirme Nasil

Yii yi Turkcelestirmek icin ne yapmak gerekiyor?

Ekledim olmad─▒. Ayr─▒ca return array i├žindeki site ad─▒ k─▒sm─▒nda TR karakter kullan─▒nca sitede g├Âstermiyor. Baz─▒ yerlerde ise kendisi otomatik ing karaktere ├ževiriyor.

Bunu nas─▒l ├ž├Âzebilirim?

Te┼čekk├╝rlerÔÇŽ

Merhaba,

config/main.php arrayÔÇÖin i├žine

'language' => 'tr',

sonras─▒nda ekledi─čim zip dosyas─▒n─▒ a├ž─▒p protected dizinine kopyalay─▒n─▒z. Hepsi bukadar.

t├╝rk├že yapman─▒n ama├ž─▒ nedir acaba?

Garip bir soru :)

Kimse T├╝rk├že verdi─či bir hizmette, ingilizce uyar─▒lar vermek istemez.

├ľrne─čin: Login i┼člemlerinde "Yanl─▒┼č kullan─▒c─▒ ad─▒ veya parola" Bunun hata mesaj─▒n─▒ yii otomatik olarak ingilizce bas─▒yor.

Bunlar kullan─▒c─▒n─▒n siteyle etkile┼čiminde ortaya ├ž─▒kan mesajlar─▒ - hata mesajlar─▒n─▒ vb T├╝rk├žele┼čtiriyor. Bu k─▒s─▒mda sorunum yok zaten. [size="2"]config/main.php i├žine[/size]

[size="2"]

'language' => 'tr',

[/size][size="2"]yi ekleyince mesajlar T├╝rk├žele┼čti. Benim derdim <div></div> tagleri i├žerisinde yazd─▒─č─▒m herhangi bir metinde ge├žen T├╝rk├že karakterler bozuk ├ž─▒k─▒yor. Bunlar─▒ d├╝zeltemedim. [/size]

[size="2"]

view/layouts/main.php i├žerisine de [/size][size="2"]

<html lang="tr">

eklememe ra─čmen T├╝rk├že karakterler d├╝zelmiyor. [/size]

[size="2"]Veritaban─▒ karakter seti de utf8_general_ci. [/size][size="2"]Veritaban─▒ndan ├žekti─čim hi├žbir kay─▒tta bu sorun yok. [/size]

<p class="hint"> Hint: T├╝rk├že karakterler ├žal─▒┼čm─▒yor. </p> 

[size="2"]Ama login.php de Hint olarak yazd─▒─č─▒m yaz─▒daki T├╝rk├že karakterler bozuk ├ž─▒k─▒yor. ─▒ harfini otomatik olarak i ye d├Ân├╝┼čt├╝r├╝yorÔÇŽ[/size]

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

sorunu ├ž├Âzebilir.

Bunu da ekledim. Fakat sonu├ž de─či┼čmediÔÇŽ G├Âr├╝nt├╝y├╝ ekte g├Ânderiyorum.

Ba┼čka ├Âneri var m─▒?

DbÔÇÖde CollationÔÇÖ─▒n nedir?

Db CollationÔÇÖ─▒m[color=#1C2837][size=2] utf8_general_ci. [/size][/color][color=#1C2837][size=2]Veritaban─▒ndan ├žekti─čim hi├žbir kay─▒tta bu sorun yok. [/size][/color]

Son olarak akl─▒ma gelen dosyan─▒n dil kodlamas─▒n─▒ utf-8 olarak kay─▒t etmenÔÇŽ

Hangi dosyan─▒n? ve bunu nas─▒l yapabilirim?

Biraz daha a├ž─▒k yazabilirseniz sevinirim, ├ž├╝nk├╝ anlamad─▒m ne demek istedi─činiziÔÇŽ

Te┼čekk├╝rlerÔÇŽ

bozuk textin geldi─či dosyay─▒ text edit├Ârde a├ž. e─čer karakterler bozuksa d├╝zeltip file save as yap.

save as ekran─▒nda character Encoding alan─▒ndan utf-8 olarak se├žip kaydedebilirsin. Tabi bunlar linux tabanl─▒ sistemde. Win kullan─▒yorsan dosyan─▒n character encoding yaps─▒n─▒ nas─▒l de─či┼čtirece─čini ara┼čt─▒rman gerek.

1 Like

Bozuk karakterleri d├╝zeltip dosyalar─▒ notpad te a├ž─▒p character Encoding lerini utf-8 yaparak kaydedince sorun d├╝zeldi.

├çok te┼čekk├╝r ederim McQueen.

1 Like

Rica ederim :)

Bilgi i├žin te┼čekk├╝rler.

McQueen sayesinde ├ž├Âzd├╝m, te┼čekk├╝rler hayat kurtard─▒n─▒z.

Seokaos - Kadir