Ελληνικοι χαρακτήρες

Καλησπέρα σε όλους.

Ειμαι ενας νεοφωτιστος χρηστης του yii (το μονο που εχω κανει μεχρι στιγμής ειναι να ακολουθήσω το video tutorial). Αντιμετώπισα όμως πρόβλημα με την εμφάνιση ελληνικών χαρακτήρων.

Ξέρει κανείς αν πρεπει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις στην βαση ή στα αρχεια ??

Η βαση ειναι ρυθμισμένη σε utf8_general_ci (αν και εχω κάνει και διαφορα πειράματα χωρις επιτυχία)

Το μόνο που βλέπω και στην βαση και στο frontend ειναι ερωτηματικα (????)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλωσήρθες στο Yii.

Τι ρυθμίσεις έβαλες στο protected/config/main.php αναφορικά με τη βάση;

Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση και sorry για την καθυστερηση (δυσκολια στην προσβαση) άφησα τις default δηλαδη:

‘db’=>array(

		'connectionString' => 'mysql:host=localhost;dbname=yii_demo',


		'emulatePrepare' => true,


		'username' => 'root',


		'password' => '',


		'charset' => 'utf8',


	),

Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι τα views σου (τα php αρχεία) είναι σε UTF-8.

Φαντάζομαι εννοεις να τα ανοιξω και να τα σωσω σε utf-8 without bom ? Ηταν το πρώτο που εκανα αλλα δυστυχώς δεν ειχε επιτυχια.

Το collation της βάσης τι πρεπει να ειναι ?

Έχοντας τη βάση σε UTF-8 ως default character set και τα αρχεία σου σε UTF-8, θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Για να φτιάξεις τη βάση με UTF-8 character set μπορείς να δώσεις ως dba

[sql]create database mydb default character set utf8;[/sql]

Από εκεί και πέρα και με το config που έδωσες που είναι σωστό, θα πρέπει να βλέπεις σωστά ελληνικά. Δοκίμασε να αλλάξεις από το browser χειροκίνητα το code page, δοκιμάζοντας Greek (iso8859-7) και UTF-8 και δες αν έχει διαφορά. Μπορεί τα δεδομένα σου στη βάση να μην είναι στη σωστή κωδικοποίηση, αυτά πώς τα εισήγαγες αρχικά;

Καλησπερα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν δικο μου το λάθος (ειχε σχέση με το colation του πίνακα τελικα που δεν το ειχα δει). Τώρα δουλέυει μια χαρα …

Ευχαριστώ ξανα για την προσπάθεια θα επανέλθω με περισσότερα προβλήματα !!!!