Gdzie Umieścić Logikę Obsługującą Dene Z Tabeli

Mam w bazie tabelę, w której zapisuję obrazki. Gdzie powinienem umieścić funkcje pobierające dane do wyświetlenia obrazka, miniaturki itp.

Początkowo dodałem odpowiednie akcje do kontrolera, ale potem umieściłem to w modelu, ale dalej mam wątpliwości. Mam wrażenie, że powinienem stworzyć osobną klasę operującą na polu tabeli zawierającej grafikę.

Jakieś sugestie?

Generowanie URLi do obrazka, miniatur itp w modelu - do tego on służy oby operować na danych z tabeli. Do generowania HTMLa do wyświetlania takiego obrazka możesz napisać widget, jeśli to jakaś bardziej skomplikowana procedura (w co wątpię). Ale generalnie nie kombinuj na siłę z szatkowaniem tego na klasy pomocnicze itp. https://pl.wikipedia.org/wiki/KISS_(reguła)

BTW: W tej tabeli przechowujesz ścieżki do obrazków, czy faktycznie binarkę obrazków?

Faktycznie w tabeli przechowuję obrazki, zapisuję plik do pola typu blob.

Czemu tak?

A czemu nie?

Wpisz sobie w google "czemu nie trzymać obrazków w bazie danych". Sytuacje gdy to ma sens są sporadyczne i specyficzne, jeśli nie potrafisz jednym zdaniem wytłumaczyć czemu musisz trzymać obrazki w bazie danych, to znaczy że nie powinieneś tego robić.

Zresztą już sam fakt, że stworzyłeś ten wątek i zadajesz pytania gdzie obsłużyć logikę związaną z serwowaniem takich obrazków, powinien ci dać do myślenia.