Blokowanie Ip ?

Witam,

Chciałbym zablokować użytkownikowi dokonywania insertu więcej niż jednego na dobę, czy to najlepiej zrobić?za pomocą cookie, wysłanie wartości i gdy minie 24h ponownie moze dodać wiersz?Czy może dodać kolumne ip do tablicy i sprawdzić czas upłynięcie od ostatniego wykonania insertu?Które z tych rozwiązań będzie lepsze?Czy też jest coś innego aby to zrobić?

Pozdrawiam

Jarek

Witam,

zależy do czego jest taka blokada potrzebna. Cookie zawsze można usunąć. Blokowanie IP może oznaczać, że zablokujesz za jednym zamachem 1000 osób z jakieś sieci osiedlowej/radiówki na wsi itp. Możesz na przykład zażądać podania adresu email i po nim sprawdzać czy był dodany wpis w ciągu 24h. Dodatkowo możesz wymagać kliknięcie w link z maila, żeby upewnić się, że to właściciel dodaje wpis. Możesz wymagać założenie konta. Opcji jest sporo. Jak pisałem na początku, wszystko zależy od tego, do jakiego systemu jest taka blokada potrzebna.

Podejrzewam, że o anonimowego użytkownika chodzi, bo to co opisujesz to odwieczny problem. Jeśli ten ktoś ma być anonimowy, to nie ma żadnego idealnego sposobu.