Turkce Yii Forumdan Selamlar

herkese selam

orm yapısını kullanan arkadaşlardan örnekler bekliyoruz…

Yii de ORM yapisi cok genis, yapmak isteyipde yapamadigin bir yer varsa yardim edelim. Eger sadece ogrenmek istiyorsan CRUD yapisina bakmani tavsiye ederim. Bir cok yapilmasi gereken sey sizin yerinize yapilmis zate

Arkadaşlar merhaba.

Ben 4 yıllık orta düzey bir php coderim.

İlk defa bir framework kullanacağım, bilgimi ilerletmek için.

Arkadaşım yii framework u tavsiye ettiği için bende burada sizlere katılmak istiyorum

Framework yapısını yüzeysel biliyorum ama alışabilirmiyim pek bilemiyorum.

Şimdiden önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

selam millet…

bilgisayarımda hem wamp hemde bitnami kurmuştum… aktif olan wampserver (bitnami komple kapalı) fakat. ne yiic.bat ile testapp kuruyorum

yiic.bat webapp c:/bla_bla_bla/testapp

fakat web browserdan açtığımda testapp 'yi aynen aşağıdaki gibi girmeye çalışıyor

localhost:81/testapp

tabi httpd.conf 'u kontrol ettim orada default olarak aşağıdakiler sıralı

[b]Listen 80

ServerName localhost:80 [/b]

sorunu bir türlü çözemedim.yii’nin bir yerde portunu 81 olarak kendisi mi ayarlıyor, böyle bir değişken yada fonksiyon varmı varsa nerede… bilen farsa lütfen yardım etsin…

Olayın yii ile ilgilisi yok…

iki apache kurduğun için portu farklılaşmış. Bu büyük bi sorun

Her sayfada :80 :81 gibi portların yazılması gerekli ki doğru adrese gitsin.

0 dan sadece bir apache instance kurup fazla yorulmamak…

(muhtemelen kurulum sırasında 80 portu kullanılıyor 81 yapalımmı die sormuştur)

iyi çalışmalar…

youtube’de “yii music store tutorial” şeklinde aratırsan adım adım anlatan bir video var yardımcı olabilir.

sonuç nedir ?

1.10 sürümünü kullanıyorum. dosyaları karıştırırken görmüştüm sanırım, bir dosya da çalışılan portu yazabiliyordunuz.

Kitap yazmanı veya mevcut kitapları çevirmeni öneriyorum, destek olmak için ilk ben alacağım.

Burada herkesin önünde söz veriyorum. (seni seviyorum biliyorsun, beni kırmayacağını umut ediyorum Umut abi)

Herkese selam forum şu anda çok aktif değil umarım yakın zamanda Php Developerlar MVC ve Yii’nin farkına varırlar ve burası aktif hale gelir herkese kolay gelsin.

Malesef Türkiye’de Yii pek popüler değil. Haliyle foruma da yansıyor.

yii iyidir iyi :)

merhabalar arkadaşlar,<br />

Ben de yii ile yeni tanıştım. Uzun yıllardır .Net platformunda uygulama geliştiriyordum. en son microsoft MVC ile uğraştıktan sonra Yii ile tanıştım. Tek kelime ile muhteşem bir framework. az önce tutorial’ı tamamlayıp ilk yii testimi yaptım. oldukça kullanışlı.<br />

.Net konusunda da yardıma ihtiyacı olan olursa memnuniyetle yardım ederim.<br />

Saygılar.

Biraz geç kaldık ama bizden de selamlar… CI den yii ye geçiş yaptık hadi hayırlısı :)

Merhaba hocam,

Controller da böyle bir action

[CODE]  public function actionSetLang(&#036;l)

{

&#036;lang = Yii::app()-&gt;session['lang'];

&#036;new_lang = str_replace(&quot;/&#036;lang/&quot;,&quot;/&#036;l/&quot;,Yii::app()-&gt;request-&gt;urlReferrer);

Yii::app()-&gt;session['lang'] = &#036;l;

&#036;this-&gt;redirect(&#036;new_lang);

}

[/CODE]

burda yapılan işlem

1- .htacces e göre mi çalışıyor

2-bu action u tam olarak ne işe yarıyor?

cevaplarınız için teşekürler

Slm,

bu bir site dili belirleme action’ı. gelen url üzerinden l parametresi ile siteye hangi dil için istekde bulunduğunu belirtiyor. ona göre aynı sayfanın istekde bulununan dil için url ye yönlendiriliyor.

İfadeyi

<?php $varName = 'name_' . Yii::app()->session['lang']; echo $page->$varName; ?></h1>

<?php $varName = 'content_' . Yii::app()->session['lang']; echo $page->$varName; ?>

çağrırınca bu

Trying to get property of non-object

hatasını veriyor bunu nasıl ayarlıyabiliriz

Merhaba, bende yeni kayıt oldum. Burada yalnız olmamak güzel birşey… Yii nin henüz ne olduğunu bilmiyorum ama meraktan girip üye oldum. yeni şeyleri araştırıp öğrenmeyi seviyorum. Sorular biriktikçe burada sizlerle paylaşacağım. <br />

<br />

selametle…

Sevgili kardeşim yii konusunda takıldığınn kısımlard a yardımcı olamaya çalışırım.Elimden gelene kadar

Yii::app()->session['lang']

'in tanımlı olduğundan emin olunuz

$page->$varName

$varName 'i $page 'in altında mı?

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler,

Örnek bir uygulamanın üzerinde yii yi öğreniyorum.Uygulamanın içinde

Yii::app()->session['lang']

'i bir türlü bulamadım.Tüm klasörlere baktım yine bulamadım.Demek ki tanımlı değil.Bunu atrık kendim tanımlamalıyım.